ÇATIŞMA ÇÖZME STRATEJİLERİ VE JOHARİ PENCERESİ

johari-catisma-cozme

Çatışma Çözme Stratejisi

Johnson ve Johnson (1991), bir çatışma sıraında insanların beş farklı çözüm stratejisinden birini izleyebileceklerini belirmiş ve bu stratejileri hayvan figürleri ile simgelemişlerdir.

catisma-cozme-tipleri

Kaplumbağa (Geri çekilme)

Çatışmadan kaçınmak için geri çekilirler. Sorun çıkaran kişiden uzak dururlar. Çaresizlik hissederler. Çatışmayla yüz yüze gelmektense, kabuğuna çekilmenin daha iyi olduğuna inanır.

Oyuncak Ayı (Yatıştırma)

Başkaları tarafından kabul edilmeyi ve sevilmeyi isterler. Tatsızlık çıkmaması için çatışmadan kaçınılması gerektiğini düşünürler. İlişkinin devamı için kendi çıkarlarından vazgeçerler.

Tilki (Uzlaşma)

Hem kendi amaçlarına hem de ilişkilerine orta derecede önem verirler. Uzlaşma ararlar. Kendi amaçlarının bir kısmından vazgeçerler ve çatıştıkları kişiyi de amaçlarının bir kısmından vazgeçirmeye ikna ederler.

Köpek Balığı (Güç Kullanma)

Çatıştığı kişiyi zorlar ve kişi üzerinde güç kullanmayı dener. Kendi amaçları çok önemlidir ama ilişkileri önemsizdir.

Baykuş (Yüzleşme)

Hem amaçlara hem de ilişkilere önem verirler. Sorunun çözümü için çabalarlar. Tarafların her ikisi de kazanır.

Sorun Çözme Süreçleri

Crawford ve Bodin’e göre (1996) çatışmaları çözmek için başvurulabilecek üç değişik yapılandırılmış sorun çözme süreci vardır.

Müzakere

Aralarında anlaşmazlık olan tarafların ya bizzat kendilerinin ya da temsilcilerinin başkalarından yardım almaksızın birlikte çalışarak aralarındaki anlaşmazlığı çözmek amacıyla yüz yüze geldikleri bir sorun çözme sürecidir.

Arabuluculuk

Aralarında anlaşmazlık olan tarafların arabulucu denen tarafsız birinin yardımıyla aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için yüz yüze geldikleri bir sorun çözme sürecidir.

Oy Birliğiyle Karar Alma

Aralarında anlaşmazlık olan bütün tarafların ya da temsilcilerinin, bütün tarafların destekleyebileceği bir eylem planı oluşturarak anlaşmazlığı çözmek amacıyla işbirliği yaptıkları bir grupla sorun çözme sürecidir.

Tartışma durumunda farklı tepkiler gösterilebilir; kişi sert, yumuşak ya da ilkeli davranabilir.

Johari Penceresi

Joseph Luft ve Harry Ingram tarafından geliştirilen modelde dört pencere vardır. Kişinin hangi pencerede olduğu diğerleriyle kuracağı iletişimi etkilemektedir.

Johari pencerelerinden eğitim programlarında iletişim etkililiğini test edebilmesi amacıyla yararlanılmaktadır.

johari-penceresi-ogeleri

Johari Penceresi Testi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir