YÖKDİL Puan Hesaplama Aracı (2019)

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL ya da uzun adıyla Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı ÖSYM tarafından, adayların çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından aranan yabancı dil koşullarını sağlayıp sağlamadıklarını belgelendirmeleri amacıyla gerçekleştirilen yabancı dil sınavıdır.

2019’un ikinci yarısına kadar Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenirken, YÖK ve ÖSYM arasında yapılan protokol gereği artık ÖSYM tarafından düzenlenmektedir.

Sınav, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri olmak üzere üç farklı alanda uygulanır.

YÖKDİL Hangi Dillerde Yapılır?

YÖKDİL, Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılır. Sonbahar döneminde Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılırken, ilkbahar döneminde ise Arapçada sadece Sosyal Bilimler alanında, İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında yapılır.

YÖKDİL Başvurusu Nasıl Yapılır?

YÖKDİL Puanları Nasıl Hesaplanır?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL)’nda da tıpkı YDS’de olduğu gibi 80 soru vardır. YÖKDİL puanı hesaplanırken de YDS’deki aynı mantık geçerlidir. Yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek ve standart sapma göz önüne alınmayacaktır. Her doğru cevabın YÖKDİL puanına katkısı 1,25 puandır.

YÖKDİL puanları hesaplanırken de aynı formül kullanılır;

[(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100]

Write A Comment