TYT Nedir?

TYT nedir? sorusuna bu kapsamlı TYT rehberinde cevap vermeye çalışacağız. TYT ya da tam adıyla Temel Yeterlilik Testi, 2018 yılı itibariyle ÖSYM tarafından üniversitelere yerleştirme için uygulanmaya başlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın ilk oturumunda gerçekleştirilen sınavdır.

TYT’de Hangi Derslerden Kaç Soru Sorulur?

TYT, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Testi olmak üzere 4 testten oluşmaktadır. Temel Yeterlilik Testi, 40 tane Türkçe, 40 tane Matematik, 20 tane Sosyal Bilimler ve 20 tane Fen Bilimleri sorusu olmak üzere 120 sorudan oluşmaktadır.

TESTLER                                          TESTLERİN KAPSAMISORU SAYISI
TürkçeTürkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama veyorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imlakurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular40
Sosyal BilimlerTarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular
Tarih
Coğrafya
Felsefe
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları)


5
5
5
5
Temel MatematikTemel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular40
Fen BilimleriBiyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular.
Fizik
Kimya
Biyoloji


7
7
6

Temel Yeterlilik Testi (TYT)’de ter alan derslerin konu dağılımlarına ve geçmiş yıllarda gerçekleştirilen üniversite giriş sınavlarında hangi konudan kaç tane soru çıktığını öğrenmek için aşağıda bağlantılarını verdiğimiz yazılarımıza bakın.

TYT Süresi Ne Kadar?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) süresi 135 dakika sürmektedir. Sınavda 120 olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda 4 testi de çözecek adayın soru başına 1,125 dakikası olduğunu söyleyebiliriz.

TYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe ve Matematik testlerinden en az 0,5 net yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sınava girmiş olsanız daha puanınız hesaplanmayacaktır.

TYT puanın üniversiteye yerleştirilirken kullanılacak yerleştirme puanına katkısı %40’tır. AYT (Alan Yeterlilik Sınavı)’den gelecek %60’lık katkıya Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)’de eklendikten sonra ortaya yerleştirme puanınız çıkacaktır.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

TYT puanı hesaplanırken her dersin getirdiği puan farklıdır. Aşağıdaki tabloda da göreceğiniz gibi sınavın en önemli bölümünü Türkçe ve Temel Matematik Testleri oluşturmaktadır. Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel veya Dil puan türleri için sınava hazırlansanız da Türkçe ve Matematik testlerine daha çok önem vermeniz sizin için iyi olacaktır.

TYT Puanının Hesaplanmasında Testlerin Ağırlıkları %
Puan Türü Türkçe Testi Sosyal Bilimler Testi Temel Matematik Testi Fen Bilimleri Testi
TYT 33 17 33 17

TYT puanınızı hesaplamak için TYT puan hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

 TYT Puan Hesaplama Aracı

TYT Baraj Puanı Kaçtır?

TYT baraj puanı ÖSYM tarafından 150 olarak belirlenmiştir. TYT’den 150 puan almanız halinde önlisans fakültelerine (2 yıllık bölümlere) girebilmek için tercih hakkına sahip olabilirsiniz.

TYT baraj puanı olan 150 puana ulaşan adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT)’ye  girip Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel veya Dil puanlarının en az birinin 180 olması halinde lisans fakülteleri (4 yıllık bölümlere) tercih hakkı kazanabilirler. 

TYT’den 200 puan veya üstünde bir puan alınması halinde ise puanınızı bir sonraki sene kullanabilirsiniz. Bu ÖSYM’nin 2018 yılı YKS ile birlikte getirdiği bir yeniliktir.

2019 TYT Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM’nin 2019 yılı sınav takvimini yayınlamasıyla 2019 TYT için de önemli tarihler belli oldu. 

2019 TYT Başvuru Tarihleri12.02.2019 – 06.03.2019
2019 TYT Geç Başvuru Tarihi19.03.2019
2019 TYT Sınav Tarihi15.06.2019
2019 TYT Sonuç Açıklama Tarihi18.07.2019

Write A Comment